* Płaca minimalna – od stycznia 2017 r.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku wynosi 2100 złotych brutto. Podwyżka płacy minimalnej sprawia, że pracownik zatrudniony za najniższą krajową dostanie na rękę (netto) ok. 1500 złotych.
* Minimalna stawka umów zlecenia – od stycznia 2017 r.
Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto. Stawka dotyczy również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwa teraz Państwowa Inspekcja Pracy. Za niepłacenie minimalnej stawki grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. złotych.
* Płaca minimalna w 2017. Dodatek za pracę w nocy – od stycznia 2017 r.
Jak zapisano w art. 151 kodeksu pracy, każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Oznacza to dodatek do każdej godziny pracy w porze nocnej w wysokości od 2,3 do 2,5 zł (w zależności od miesiąca).
* Oskładkowanie umów zleceń – od stycznia 2016 r.
Od nowego roku osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia, również zawartych z tym samym zleceniodawcą, będzie podlegała obowiązkowi ubezpieczenia z każdej umowy zlecenia do momentu uzyskania, w wyniku sumowania przychodu, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, oczywiście, o ile taki przychód uzyskuje.
* Umowy terminowe – od 22 lutego 2016 r.
Według nowelizacji Kodeksu Pracy od 2016 roku co do zasady umowy terminowe będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony). Po upływie tego czasu umowy będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony. Uwaga: przepisy wchodzą w życie 22 lutego 2016 roku!
* Wsparcie dla młodych bezrobotnych – od stycznia 2016 r.
Od stycznia 2016 r. pracodawcy oraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowego instrumentu, w ramach którego mogą ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia.
* E-zwolnienia – od stycznia 2016 r.
Od 2016 r. lekarze mogą wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Równolegle jednak – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia, które będziemy musieli niezwłocznie dostarczyć swojemu pracodawcy lub ZUS.